Zakończyły się Warszawskie Dni Elektrorecyklingu

Ponad stu uczniów z warszawskich szkół podstawowych i gimnazjalnych uczestniczyło w piątek w uroczystym zakończeniu Warszawskich Dni Elektrorecyklingu. W spotkaniu, które miało miejsce w Mazowieckim Instytucie Kultury udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Mazowieckiego Instytutu Kultury, Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem Elektrorecykling S.A. oraz ZGK Organizacji Odzysku Biosystem S.A.

Podczas spotkania dokonano przeglądu wydarzeń towarzyszących Warszawskich Dniom Elektrorecyklingu oraz wręczono nagrody sześciu najlepszym zespołom uczestniczącym w konkursie ekologicznym „Gra Miejska”.

Wprawdzie Dni Elektrorecyklingu mają już swoją kilkuletnią tradycję – jednak warszawska edycja miała miejsce po raz pierwszy i została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców Warszawy, a szczególnie dzieci i młodzież.

Akcja rozpoczęła się 20 października ogłoszeniem konkursu dla szkół zorganizowanego w formie Gry Miejskiej. Na odcinku około 2 km, w centrum miasta zostały rozmieszczone plansze z pytaniami konkursowymi. Zadaniem uczestników było odnalezienie ukrytych plansz oraz udzielnie poprawnych odpowiedzi na pytania konkursowe. Do udziału w poszukiwaniach zgłosiło się aż 29 zespołów z 15 szkół!

Rosło pierwsze drzewko gatunku recy-KOLON.

Od 20 października do 3 listopada przed kinem „Muranów” można było obejrzeć bogato ilustrowane plansze edukacyjne na temat sposobów postępowania z zużytym elektrosprzętem oraz najczęstszych zagrożeń dla środowiska pojawiających się wskutek niewłaściwego pozbywania się tego typu odpadów.

Dużo emocji wzbudziło pierwsze drzewko gatunku recy-KLON wychodowane specjalnie z okazji odbywających się Dni Elektrorecyklingu. Instalacja autorstwa Marka Zalewskiego wykonana została w całości z elektroodpadów. Nietypowe drzewko wyrosło podczas akcji przed Mazowieckim Instytutem Kultury i po jej zakończeniu zostało przekazane do specjalistycznego zakładu przetwarzania, w którym poszczególne jego elementy zostały przetworzone na cenne surowce wtórne.

Filmowe piątki w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Ciekawym uzupełnieniem edukacji ekologicznej były „Filmowe piątki” skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Od 24 października do 7 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury można było obejrzeć krótki film edukacyjny na temat postępowania z zużytym elektrosprzętem.

Jak co roku podczas Dni Elektrorecyklingu zorganizowano również zbiórkę elektroodpadów. W Warszawie zużyty sprzęt AGD/RTV zbierano na parkingach sieci TESCO przy ul. Górczewskiej oraz Al. KEN. Podczas jednodniowej zbiórki warszawiacy pozbyli się ponad tonę elektrośmieci!

Laureaci „Gry Miejskiej”.

Podczas uroczystej gali z okazji zakończenia Warszawskich Dni Elektrorecyklingu laureatom konkursu ekologicznego „Gra Miejska” wręczone zostały atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym sprzęt elektroniczny w postaci laptopów, drukarek oraz odtwarzaczy multimadialnych.

Nagrodzone zespoły:

I KATEGORIA – szkoły podstawowe:

                 I miejsce
                 Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury w Warszawie
                 II miejsce
                 Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury w Warszawie
                 III miejsce
                 Polsko-Francuska Niepubliczna Szkoła Podstawowa  La Fontaine
                 III miejsce
                 Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy

II KATEGORIA – gimnazja:

                I miejsce
                Gimnazjum nr 10
                II miejsce
                Gimnazjum nr 39

Więcej informacji o akcji na stronie www.dnielektrorecyklingu.pl.

Fot. Sławosz Balcerzak

Wróć