Aktualności

2014

Więcej...

Lekcja "ekologii" w opolskich szkołach podstawowych

Czy szkło należy segregować? Co należy zrobić ze zużytymi bateriami i żarówkami? Do jakich pojemników wrzucamy butelki plastikowe? Na podobne pytania próbują odpowiedzieć uczniowie opolskich szkół podstawowych podczas cyklicznych prelekcji organizowanych przez Hutę Szkła Jedlice. Do akcji przyłączył się również ZGK Organizacja Odzysku Biosystem S.A. udostępniając serię filmów edukacyjnych na temat selektywnej zbiórki odpadów.

Więcej...

Finał Krakowskich Dni Elektrorecyklingu

2 grudnia 2014 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyło się uroczyste zakończeniu Krakowskich Dni Elektrorecyklingu. Krakowska akcja była ostatnią z cyklu Dni Recyklingu, które w tym roku zostały zorganiozowane także w Warszawie i we Wrocławiu.

Więcej...

Publiczne kampanie edukacyjne – samodzielnie czy za pośrednictwem organizacji odzysku?

Jak informuje Departament Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska, wprowadzający produkty w opakowaniach, a zarazem realizujący obowiązek edukacji ekologicznej samodzielnie, zobowiązani są przeznaczyć na rachunek NFOŚiGW co najmniej 2% wartości netto opakowań wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku kalendarzowym.

Więcej...

Elektroodpady na krakowskich Plantach

Około godziny 9 rano mieszkańcy Krakowa oraz przypadkowi przechodnie zostali zbulwersowani widokiem sterty zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, leżącej w samym centrum miasta, na terenie krakowskich Plant. Oburzenie wzbudzała zarówno ilość zgromadzonego sprzętu, jak również brak świadomości ekologicznej „właściciela” niebezpiecznych odpadów.

Więcej...

Trwają Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu

Dni Elektrorecyklingu we Wrocławiu rozpoczęły się 24 września i potrwają do 30 października. Podczas akcji można m.in. obejrzeć wystawę edukacyjną na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, zobaczyć film edukacyjny oraz bezpłatnie przekazać zużyty elektrosprzęt do punktu zbiórki.

Więcej...

Nowe rozporządzenie w sprawie wzorów oznakowania opakowań.

Minister Środowiska wydał rozporządzenie w sprawie wzorów oznakowania opakowań. Oznaczenia na opakowaniu będą informować o rodzaju materiału wykorzystanego do produkcji opakowania oraz jego przydatności do recyklingu.

Więcej...

Nowelizacja ustawy o bateriach i akumulatorach

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o bateriach i akumulatorach. Nowe przepisy mają m.in. usprawnić działalność małych przedsiębiorstw oraz stopniowo ograniczać zawartość rtęci w ogniwach guzikowych.

Więcej...

DNI ELEKTRORECYKLINGU we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie zaczną się już za kilkanaście dni!

W każdym z miast akcja przebiegać będzie nieco inaczej, choć łączyć je będzie kilka stałych elementów programu. Organizatorzy zapraszają między innymi na: wystawy, konkurs w formie gry miejskiej dla młodzieży, edukacyjne seanse filmowe (zarówno na świeżym powietrzu – we Wrocławiu jak w salach kinowych w Warszawie) oraz koncert – w Krakowie. W stolicy, dodatkowo, będzie można zobaczyć odpadową rzeźbę.

Więcej...

Już za miesiąc Krakowskie Dni Elektrorecyklingu.

Trwają ostatnie przygotowania do akcji edukacyjnej znanej pod nazwą Dni Elektrorecyklingu. Od 8 października do 2 grudnia na terenie Krakowa, jednego z trzech miast uczestniczących w projekcie, realizowane będą dzialania promujące selektywną zbiórkę elektroodpadów oraz odpadów opakowaniowych.

Więcej...

Ruszyła III edycja Programu „ZBIERAJ BATERIE!”

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2014/2015, rozpoczęła się już III edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „ZBIERAJ BATERIE!”. Na zwycięzców tegorocznego konkursu na zbiórkę zużytych baterii i akumulatorów czeka większa liczba nagród rzeczowych przyznawanych aż w dwóch kategoriach.