Dni Elektrorecyklingu również w Nowym Targu

Już po raz siódmy w Polsce odbędą się Dni Elektroecyklingu, podczas których mieszkańcy wybranych miast będą zachęcani do selektywnego pozbywania się elektroodpadów. Tym razem do akcji organizowanej przez Biosystem Elektrorecykling SA przyłączyli się również mieszkańcy Nowego Targu. Od wtorku 20 października rozpoczynają się Podhalańskie Dni Elektrorecyklingu, które potrwają do 18 grudnia 2015 roku.

Tegoroczna akcja Podhalańskich Dni Elektrorecyklingu rozpocznie się we wtorek 20 października o godz. 12.00 podczas zorganizowanego na nowotarskim rynku happeningu. Uczniowie lokalnych szkół przebrani za „elektroodpady” będą protestować i domagać się „oddania do recyklingu”. Dzieci będą w „imieniu elektroodpadów walczyć o prawo do drugiego życia” – ten kolorowy eko-pochód przejdzie z rynku do szkoły Muzycznej, gdzie odbędzie się dalsza część wydarzenia.

Dodatkowo w ramach animacji – kilkadziesiąt cheerliderek z lokalnych zespołów artystycznych zatańczy w koszulkach z hasłem nawołującym do selektywnej zbiórki elektroodpadów, a mieszkańcom Nowego Targu rozdamy poradnik ekologiczny w formie ulotki-książeczki.

Wielka Gala Ambasadorów – program partnerski dla szkół
Również 20 października, od 13.30 do 15.30 w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu rozpocznie się Gala Ambasadorów Projektu „Włącz Eco Wyobraźnię”, która zainauguruje projekt edukacyjny realizowany w kolejnych tygodniach przez uczniów.

Podczas Gali młodzież pozna tajniki przetwarzania zużytego elektrosprzętu oraz pozna zasady właściwego pozbywania się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Uczestnikom Gali zostanie zaprezentowany film edukacyjny oraz 40 minutowy koncert zespołu Recycling Band (finalisty programu „Mam talent”). Ponadto w ramach akcji dzieci otrzymają materiały edukacyjne.

Aktualnie do udziału w projekcie zgłosiły się wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z Nowego Targu oraz kilka z terenu gminy.

Włącz Eco Wyobraźnię – program partnerski dla szkół
Liderzy – ambasadorzy projektu Włącz Eco Wyobraźnię w szkołach zostaną poproszeni o przeprowadzenie akcji edukacyjnej wśród uczniów swojej szkoły. Przygotowując akcję, liderzy będą mogli korzystać z materiałów, jakie otrzymają od Organizatorów, czyli zestawu 12 plansz edukacyjnych, filmu, ulotek i innych pomocy.

Na przeprowadzenie akcji uczestnicy programu będą mieli około 2 miesiące. Najlepiej przygotowane i najwyżej ocenione przez jury kampanie edukacyjne otrzymają atrakcyjnego nagrody w postaci sprzętu RTV przydatnego podczas zajęć szkolnych.

Zbiórka elektrośmieci.

Czternastego listopada w godzinach 10:00 - 14:00 w dwóch punktach miasta odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zebrane odpady zostaną następnie przetworzone w jednym z najnowocześniejszych zakładów w Europie - Bolęcinie koło Krakowa.

Mieszkańcy, którzy przywiozą sprzęt wielkogabarytowy (np. pralka, lodówka, kuchenka) otrzymają upominek – torbę ekologiczną.

Zbiórki będą miały miejsce na parkingach przy:
•    ul. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu, pomiędzy cukiernią „Duda” a Komendą Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej;
•    placu Evry w Nowym Targu.

Organizatorzy
Organizatorem Akcji jest firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Pani Anna Paluch, Poseł na Sejm RP, członkini Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Wsparcia organizacyjnego udzielił Organizatorom Urząd Miasta w Nowym Targu, w szczególności Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Burmistrz Miasta.

Akcja nie odbyłaby się również bez czynnego zaangażowania młodzieży, dyrektorów szkół oraz zespołów tanecznych (cheerleaders) z okolic Nowego Targu.
Wróć