Podhalańskie Dni Recyklingu

W piątek 22 września w Nowym Targu odbyła się trzecia już edycja Podhalańskich Dni Recyklingu, mających na celu zmotywowanie mieszkańców do selektywnego pozbywania się odpadów komunalnych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Organizatorami akcji są: Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań SA oraz Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

Podczas tegorocznej edycji Podhalańskich Dni Recyklingu, które odbyły się na nowotarskim Rynku, można było zobaczyć szereg interesujących prezentacji oraz wziąć udział w warsztatach podnoszących świadomość ekologiczną na temat odpadów.

Na uczestników akcji czekała interaktywna wystawa obrazująca zasady fizyki. Wśród 20 eksponatów znalazły się m.in. zamknięty w szklanej kuli wir wodny, „kołyska Newtona”, peryskop, trójwymiarowa twarz Einsteina, wodząca oczami za obserwatorem oraz rower-generator prądu.

Szczególną popularnością cieszyły się pokazy naukowe, podczas których uczestnicy budowali ogniwa elektryczne z warzyw i owoców, uczyli się rozpoznawać rozładowaną baterię bez użycia woltomierza oraz poznawali różne źródła światła.

Imprezie towarzyszyła również plenerowa wystawa ilustrowanych plansz edukacyjnych na temat  zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Oglądający wystawę mogli dowiedzieć się jakie szkodliwe substancje mogą znajdować się w elektrourządzeniach oraz jak pozbywać się elektroodpadów, aby nie zatruwać środowiska naturalnego

Trzecia edycja Podhalańskich Dni Recyklingu odbyła się przy wsparciu organizacyjnym Urzędu Miasta w Nowym Targu, w szczególności Burmistrza Miasta oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.


Wróć