Edukacja ekologiczna Grupy Biosystem w 2022 roku
Jednym z ważnych działań prowadzonych od ponad 20 lat przez Grupę Biosystem jest edukacja ekologiczna. Aby uspójnić szeroki zakres i różnorodność tematyczną poszczególnych programów, od kilku lat naszą edukację łączy jedna, ogólnopolska kampania informacyjna Włącz Eco Wyobraźnię. Prezentujemy najważniejsze akcje, które w jej ramach odbyły się w 2022 roku.
NOWOSĄDECKIE DNI RECYKLINGU I CZYSTEGO POWIETRZA
Już niemal na stałe w harmonogram naszych działań edukacyjnych wpisane są Dni Recyklingu. Ta coroczna akcja, której pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, gromadzi od wielu lat w centralnych miastach Polski osoby zainteresowane ekologią i ochroną środowiska naturalnego.
Tegoroczna edycja odbyła się 2 października w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu, a jej głównym celem było zachęcenie mieszkańców do poprawnego segregowania odpadów oraz oszczędzania zasobów naturalnych.
„Frania Recykling, cztery żywioły i Ekodancing”.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, Nowosądeckim Dniom Recyklingu towarzyszyły prezentacje, pokazy filmowe i animacje. Dla dzieci zorganizowane zostało przedstawienie edukacyjne pt.: „Frania Recykling, cztery żywioły i Ekodancing”.
Śledząc perypetie bohaterów, uczestnicy spektaklu mogli zobaczyć konsekwencje lekkomyślnych lub niewłaściwych nawyków związanych z pozbywaniem się zużytych i niepotrzebnych przedmiotów. Aby zapobiec katastrofie ekologicznej, zarówno aktorzy, jak i widzowie musieli odnaleźć najlepsze sposoby na to, aby ochronić środowisko naturalne.
Dla chętnych uczestników zorganizowane zostały również liczne konkursy i zabawy, podczas których można było otrzymać upominki w postaci drobnego sprzętu elektronicznego, kubeczków reklamowych, książeczek oraz innych gadżetów edukacyjnych.
Jedyny na świecie - Recycling Band
Z kolei niedzielny wieczór dedykowany był dorosłym uczestnikom Dni Recyklingu. W Amfiteatrze Parku Strzeleckiego można było usłyszeć muzykę w wykonaniu nietypowego zespołu Recycling Band, którego wyjątkowość polega m.in. na tym, że ich muzyka wykonywana jest na własnoręcznie wykonywanych instrumentach z odpadów.
BIOSEGREGATOR
W bieżącym roku dla mieszkańców wybranych gmin w Polsce udostępniliśmy mobilną aplikację BIOSegregator. Jej głównym zadaniem jest ułatwienie segregowania odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, jak również dostarczanie innych, przydatnych informacji, związanych z właściwym pozbywaniem się zużytych przedmiotów.
Co zawiera BIOSegregator?
- MOJE ŚMIECI
- przejrzysty harmonogram wywozu odpadów w danej gminie
- aktualne zasady segregowania odpadów komunalnych
- wiadomości gminne
Ponadto dla wybranych gmin dostępna jest usługa Elektrośmieciarki, dzięki której można zamówić bezpłatny odbiór zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
- PUNKTY ODBIORU
Wygodna mapa z lokalizacją PSZOK-ów (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych)
- BĄDŹ EKO
Praktyczne porady o tematyce ekologicznej, z których można np. dowiedzieć się jak zapobiegać powstawaniu odpadów lub gdzie wrzucać odpady niebezpieczne.
Więcej na temat aplikacji: https://www.biosystem.pl/biosegregator
ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY!
Jednym z największych programów edukacyjnych, który od 2013 roku prowadzimy w placówkach oświatowych, jest akcja Zbieraj Baterie i Telefony! W X edycji programu, która zakończyła się w czerwcu br roku, uczestniczyło już 1268 placówek z całej Polski!
Głównym celem akcji jest promowanie proekologicznych zachowań związanych z pozbywaniem się zużytych baterii i telefonów komórkowych. Uczestnicy naszego programu otrzymują materiały edukacyjne w postaci broszurek, ulotek oraz plakatów.
Nieodłączną częścią programu jest konkurs na największą zbiórkę zużytych baterii i telefonów. Zgłoszone do programu szkoły przez cały rok zbierają odpady do pojemników dostarczonych przez Biosystem SA, a następnie pod koniec roku szkolnego biorą udział w Miesiącu Finałowym, podczas którego następuje podsumowanie poszczególnych zbiórek.
Zakończenie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpiło 20 czerwca br. Laureaci wytypowani zostali w 2 kategoriach – osobno przedszkola oraz osobno szkoły.
Łącznie podczas X edycji Zbieraj Baterie i Telefony! wszystkim placówkom udało się zebrać rekordową ilość – ponad 144 tony zużytych baterii oraz tonę zużytych telefonów komórkowych.
Więcej na temat programu: www.zbierajbaterieitelefony.pl.