Anita Sowińska - wiceministra klimatu i środowiska podkreśliła, że ustawa wprowadzająca system kaucyjny była rzadkim przykładem reformy, pod którą podpisali się zgodnie niemal wszyscy przedstawiciele polskiej sceny politycznej. Ministerstwo przekonuje, że pierwszy rok funkcjonowania systemu kaucyjnego, będzie okresem przejściowym dla całego rynku, ale trzeba wystartować.
Za utrzymaniem daty wprowadzenia kaucji są operatorzy systemu, którzy zainwestowali już duże środki na organizację i logistykę. „Jesteśmy gotowi na uruchomienie systemu kaucyjnego w 2025 roku" zapewnił nasz ekspert, vice prezes zarządu Krajowego Systemu Kaucyjnego Zwrotka SA - Krzysztof Hornicki."
Szacuje się, że system kaucyjny będzie obsługiwał od kilku do kilkunastu miliardów sztuk opakowań rocznie, co ma przyczynić się do osiągniecia poziomów zbiórki 77% w 2025 r i 90% w 2029 roku i latach kolejnych.
Samorządy nie są z zasady przeciwne systemowi kaucyjnemu, ale podkreślają potrzebę nowelizacji przepisów ROP.
Federacja Producentów Żywności, reprezentująca m.in. producentów z branży napojowej, obawia się m.in., że na przedwczesnym uruchomieniu stracą małe sklepy.
Najwięcej argumentów przeciwko systemowi kaucyjnemu w obecnym i planowanym kształcie oraz terminowi jego startu padało jednak ze strony samorządowców i przedsiębiorców branży gospodarowania odpadami.
/
Zachęcamy do zapoznania się z treścią debaty na
https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/9515831,kilka-miesiecy-do-startu-wciaz-wiele-znakow-zapytania.html
oraz do odwiedzenia strony https://zwrotka.com/