Aktualności

 

2024

Przez ostatnie dwa tygodnie nasza specjalistka od edukacji ekologicznej odwiedzała przedszkola w różnych miastach Polski. W ramach kampanii Włącz Eco Wyobraźnię, przy wsparciu animowanej postaci Pan Sprzątalski, poprowadziła warsztaty z prawidłowej segregacji odpadów. 

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. 

ROP (rozszerzona odpowiedzialność producenta) to jeden z ważniejszych punktów przejścia z gospodarki liniowej do gospodarki obiegu zamkniętego.  Polska jest spóźniona z ustawą, ale Ministerstwo Środowiska i Klimatu pracuje nad nowymi założeniami. Poprzednie nie zostały przyjęte. 

W tym roku Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy pod hasłem: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. W niniejszym artykule znajdą Państwo wybrane fakty i dane statystyczne na temat tego, jak plastik zdominował naszą planetę. 

W dniach 16-17 kwietnia 2024 roku byliśmy obecni na 18 konferencji pt. „Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego" organizowanej przez Abrys sp. z o.o., w Katowicach. 

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu zdrowia, wypoczynku i radosnego czasu w gronie najbliższych. 

W sobotę 9 marca 2024 r. wspólnie ze sklepami  Leroy Merlin w Krakowie zorganizowaliśmy zbiórkę elektrośmieci. Przyniesiony zużyty sprzęt można było wrzucać do podstawionych przez Biosystem S.A. pojemników. Następnie zebrane elektroodpady trafiły do naszego Zakładu w Bolęcinie, gdzie zostaną przetworzone na surowce wtórne. 

W dniach 28-29 lutego 2024 r., wzięliśmy udział w Forum Komunalnym organizowanym przez Ekorum w Szklarskiej Porębie. Warsztaty, które do tej pory odbywały się on line zostały przeniesione na realny grunt i umożliwiły spotkania twarzą w twarz. 

Ustawa kaucyjna, która weszła w życie w ubiegłym roku, a która ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2025 roku, to ogromne wyzwanie, ale i sukces środowiska, które może wreszcie wygra z obawą o koszty. Jest szansa na szybką i efektowną poprawę stanu środowiska naturalnego w Polsce. Ustawa nie jest idealna i wymaga korekt, lecz jej główne zapisy są już implementowane – na polskim rynku powstają przedsiębiorstwa, które budują system kaucyjny, ponosząc znaczne wydatki na inwestycje. 

W dniach 30.01-31.01.2024 roku wzięliśmy udział w 15 konferencji poświęconej „Selektywnej Zbiórce, Segregacji i Recyklingowi Odpadów” organizowanej przez Abrys sp. z o.o., w Łochowie. Wydarzenie to tradycyjnie otwiera sezon konferencji w branży odpadowej. 

Biosystem S.A. oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Ochrony Środowiska ustanowiły pierwszy polski podmiot reprezentujący - System Kaucyjny ZWROTKA S.A. Celem nowej Spółki jest uruchomienie w 2025 roku i dalsze prowadzenie ogólnopolskiego systemu kaucyjnego dla opakowań na napoje. 

Prezentujemy zestawienie obowiązujących stawek opłat za wybrane opakowania z tworzyw sztucznych, obowiązujące zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2011 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. (Dz.U. 2020 poz. 1903 t.j.) 

Styczeń rozpoczęliśmy przygotowaniami do webinarium. 24.01., przeprowadziliśmy dla naszych Klientów szkolenie on-line, na którym specjaliści doradztwa środowiskowego przedstawili i omówili wybrane sprawozdania środowiskowe.